گاز به دو دسته CNG و LPG تقسیم می‌شود.

گازی که در کشور ما استفاده می‌شود CNG است که نسبت به بنزین آلایندگی کمتری دارد. اما به دلیل تصفیه نشدن گاز در پالایشگاه این گاز خاصیت خورندگی قطعات را پیدا می‌کند و علت این امر، وجود گوگرد فراوان در گاز است که متأسفانه خودروهای گازسوز را به سرعت فرسوده می‌کند.

اما اغلب مردم بر این باورند که گاز CNG بهتر از LPG است که این نظر کاملاً اشتباه است.

برای برطرف کردن مشکل خودروهای گازسوز یا باید پالایشگاه‌های گاز، آن را تصفیه کنند و یا سازندگان قطعات باید محصولات خود را برای خودروهای گازسوز، با کیفیت‌تر و مقاوم‌تر در برابر خوردگی بسازند.

علاوه بر این فشار گاز داخل مخزن های LPG در حدود 20 بار(واحد سنجش فشار) می باشد و این درحالی است که فشار گاز CNG در داخل مخزن حدود 300 بار می باشد.

خیلی از دوستان و خریدارن از بوی بد گاز ال پی جی در ماشین نسبت به ال پی جی کردن ماشین خود دو دل هستن باید خدمت این دسته از دوستان عرض کنم اتفاقا بوی بد گاز ال پی جی به سود هست چراکه با اومدن بود شما متوجه میشید ماشینتون نشتی داره و سریع ماشین رو نشتگیری می کنید ولی گاز سی ان جی هیچگونه بویی نداره و شما وقتی متوجه میشید که سقف ماشین بچسپه به سقف جایگاه سوخت گیری؟؟؟؟

نظر شما چیه؟؟

hshop_admin_user

اخبار مرتبط

دیدگاه (10)

محمد

کلا Lpj هیچ خطری ندارد در اول انقلاب میدیدم که کپسول یر رو از رو ده تا مینداختند رو زمین و ما میرفتیم بر میداشتیم متاسفانه مافیای قدرت در ایران هر چیزی رو میخواد گرون کنه یا عرضه نکنه صادر کنه بدروغ معایب و خطراتشو بزرگ میکنه گاز سی ان جی اینهمه خطر داره اینهمه در جایگاهها منفجر شده ولی همه خفغان گرفتند چون اجبار قدرت دولته که به زور خورد مردم بدهد

محمد

کلا هیچ خطری ندارد در اول انقلاب میدیدم که کپسول یر رو از رو ده تا مینداختند رو زمین و ما میرفتیم بر میداشتیم متاسفانه مافیای قدرت در ایران هر چیزی رو میخواد گرون کنه یا عرضه نکنه صادر کنه بدروغ معایب و خطراتشو بزرگ میکنه گاز سی ان جی اینهمه خطر داره اینهمه در جایگاهها منفجر شده ولی همه خفغان گرفتند چون اجبار قدرت دولته که به زور خورد مردم بدهد

    ممنونم از پاسخ دوست عزیز

    امید

    کاملا درست گفتند دوستمون

    Araz

    دقیقا محمد جان درست میگه با این گرونی گزینه ی بهتر lpg هست که به لطف رئسا اینم از ما فعلا گرفتند وگرنه خارج از کشور ال پی جی خیلی خوب تر رایج شده .عقب مونده ما هستیم که نمیتونیم حقمونو بگیریم .مثل بعضی چیزا. مرغ و روغن پخش میکنن به همه پولدارا و اشنایان اونا میرسه ولی وقتی میریم بگیریم میگه نرسید .اونم میبینیم ۱۰ تا ۱۰ تا فک فامیلشون دارن میبرند.😓😓

مجتبی

بله کاملا درسته من خودم نزدیک دوساله ال پی جی نصب کردم بر روی سواری تا به الان مشکل خاصی نداشته بلکه شتابش بیشتر بنزین بوده کلی هم‌ به صرفه هسته باقیمت الان بنزین و قیمت قبل گرونی بنزین راحت به مشکلات زندگیت و مسافرت هر ساله میرسی بدون هیچ گونه مشکل

فرشاد

هرگونه انفجاری دیدیم از خودروهای سی ان جی سوز در جایگاه های سوخت سی ان جی بوده. من تا حالا کلیپی از انفجار خودروی گاز مایع ندیدم… (انفجاری بودن)
مخزن خالی سی ان جی چندین برابر گاز مایع وزن داره و به کمک عقب ماشین فشار میاره و ماشینو سنگین تر میکنه (وزن بالاتر سی ان جی)
سی ان جی خشکه و به مرور زمان قطعات خودرو رو خراب و فرسوده میکنه که این البته به نفع قطعه ساز و به ضرر مردمه. در مقابل ال پی جی به دلیل مایع و چرب بودن مشکلی برای قطعات ایجاد نمیکنه. (فرسودگی سریع قطعات خودرو با سی ان جی)
مسافت پیمایشی با یک مخزن پر سی ان جی بسیار کمتر از مسافت پیمایشی با یک مخزن پر ال پی جی هست بنابراین دفعات سوختگیری سی ان جی هم زیادتر از ال پی جی میشه. (مسافت پیمایشی کمتر با سی ان جی)
سی ان جی قدرت موتور رو به شدت کم میکنه بطوری که با کولر گرفتن و یا شیب زیاد جاده موتور ماشین کم میاره ولی ال پی جی اینطور نیست (قدرت و شتاب کمتر خودرو با سی ان جی)
چندین و چند دلیل علمی و تجربی و اقتصادی و فنی خرد و کلان دیگه که در این مختصر نمیگنجه…
حالا قضیه چیه که دولت با حمایت از مافیای سوختی کشور از سی ان جی با اینهمه مشکلات و عیب و ایراد استقبال میکنه که حتی حاضره ال پی جی تو فلرهای پالایشگاه ها بسوزه ولی دست مردم نرسه الله اعلم

کمال

توضیحات آقا فرشاد را خوندم و پسندیم . فقط در خصوص گرفتن معاینه فنی سوال داشتم . برای گرفتن معاینه باید برای ال پی جی گواهی بگیرم یا باید بازش کنم ؟ تقریبا میشه گفت با ال پی جی بعد از 100 هزار کیلومتر نیاز به تعمیر موتور پیدا می کنم؟ آیا ال پی جی برای موتور پژو 405 که مشکل سوختن واشر داره می تونه دیرتر واشر را خراب کنه ؟

محمد

حالت خوبه رو چه حساب میگی cng بو نداره گاز cng خالص بو نداره گازی که تو خونه یا ماشین استفاده میشه اتفاقا بو داره